TERE TULEMAST KOOSA LASTEAEDA!
Lapse lasteaeda minek on oluline samm kogu perekonna elus, mis toob kaasa muutusi pere argielus ja tegemistes. Päevakorda kerkivad uued küsimused nii lapse kui ka vanemate jaoks. Lapse arengut hakkab pere kõrval mõjutama ka lasteaia õppe- ja kasvatusprotsess.
Käesolev info on mõeldud esmakordselt lasteaeda tulevate laste vanematele. Soovime, et see tähtis samm kulgeks nii teie kui lapsevanema kui ka teie lapse jaoks valutult, pakkudes rõõmu ja rahulolu kõigile.
VALMISOLEK LASTEAEDA TULEKUKS
Lapse hea toimetulek uues keskkonnas oleneb sellest, millised on pere hoiakud ja ootused lasteaia suhtes. Kui soovite teada, et kas laps on valmis lasteaeda tulekuks, siis küsige endalt, kas Teie olete valmis. Laps on valmis siis, kui ema on valmis! Olge endas kindel, et lasteaed on teie lapsele sel hetkel parim paik. Võtke omaks positiivne ja heakskiitev suhtumine lasteaeda, siis teeb seda ka Teie laps.
SOOVITUSED LAPSE ETTEVALMISTAMISEKS LASTEAEDA TULEKUKS
Lähendage kodune päevarütm lasteaia omale juba enne lasteaeda tulekut. Kui kodune päevarežiim ühtib lastekollektiivi omaga, kohaneb laps kergemini. Harjutage last enne lasteaeda tulekut samadel kellaaegadel sööma, mängima ja magama nagu lasteaias, nii on lapsel lihtsam kohaneda.
Last peaks harjutama sõimeeluga tunni kaupa, järk-järgult seda aega pikendades. Sisseelamisperiood, olenevalt lapsest, võib kesta mõnest päevast kuni mõne kuuni.
Lapsevanem võiks esimestel päevadel olla sõimerühmas koos lapsega. Edasi on parem kui ema ja isa jätavad lapse üksi lasteaeda. Muidu peab pisipõnn tegema olukorra muutusi läbi mitu korda.
Vanemad peavad olema järjekindlad. Kui kord juba on otsustatud laps lasteaeda panna, ei tohi lasta end mõjutada hommikustest nutuhoogudest (võib õpetajaid usaldades lahkuda ning sidet pidada telefoni teel).
Lubage lapsel olla iseseisev. Lapsel on kergem kohaneda, kui tal on lasteaeda tulles olemas teatud oskused. Hea kui laps oskab juba ise süüa (lusikat hoida ja suuni viia), potil käia (ei kohtu potiga esimest korda lasteaias), käsi pesta jne. Rühma töötajad on loomulikul alati last toetamas ja aitamas.
Lutipudelist ja lutist tuleks siiski enne lasteaeda tulekut loobuda.
Lasteaeda tulles võiks laps olla harjunud, et magab vaid ühe korra päevas lõunaund. Harjutage last lõunaund magama voodis, süles unele kiigutamata. Kaasa võib anda lapse kaisulelu, mis annab lapsele turvatunnet.
Harjutage koos lapsega kodus ja lasteaiaga harjudes mänguasju oma kohale tagasi panema (igal mänguasjal on oma koht).
Õpetage last sööma istudes, laua taga (mitte vahepeal kohalt ära liikuma).
Kohanemisperioodil toetage last emotsionaalselt. Kuna olete nüüd lapsega märksa vähem koos, siis püüdke ühistel hetkedel rohkem suhelda, kuulata, kallistada. Laske lapsel olla teie läheduses.
Alustage lapse päeva kiirustamata, sõbralikult ja hellalt. Olge ka ise heas tujus.
Kui lapsest lahkumine osutub raskeks, on heaks soovituseks ilmutada enesekindlust, olla optimistlik.
Lahkudes öelge lapsele heatahtlikult, kuid kindlal toonil, et teil on nüüd aeg minna. Kallistage oma last oma tavalisel moel ja lahkuge kohe, kui olete hüvasti jätnud.
Ilmutage enesekindlust ka last õpetajale üle andes, öelge näiteks, et teil tuleb täna kindlasti tore päev.
Ärge unustage lapsele öelda, millal te talle järele tulete. Olge täpne ja pidage oma lubadusest kinni.
Lapsele järgitulek annab märku kojuminekust. Laps on pika päeva olnud lasteaias – on aeg mäng lõpetada, mänguasjad kokku korjata ja oma kohale asetada ning koos emme ja/või issiga koju minna.
HAIGE LAPS
Lapsele oleks parim, kui tema päevad lasteaias ei kujuneks liiga pikaks. Liiga pikkade lasteaiapäevade tõttu võib laps muutuda nutuseks ja närviliseks ning kergesti haigestuda. Haige laps vajab ravi ja rahu, mida saab talle võimaldada kodus. Haigena kollektiivis viibimine kurnab liigselt lapse organismi. Lapse haigestumise korral lasteaias võtavad rühma töötajad Teiega kindlasti ühendust.
RIIETUS JA JALANÕUD LASTEAIAS
Laps tunneb end lasteaias hästi mugavates, hooajale vastavates riietes nii toas kui õues mängides.
Parimad rõivad ja jalanõud on need, mida laps ise saab selga ja jalga panna.
Riietus toas on kerge ja võimaldab hästi liikuda. Varuge lapsele mugavad ja jalga fikseerivad sisejalatsid, näiteks krõpsudega sandaalid.
Lapse kappi palume tuua vahetusriided. Riided võiks olla märgistatud lapse nimega, et vältida lapse asjade kadumist ja segamini minekut.
Igal lapsel on isiklik kamm ja soovitavalt ühekordsed taskurätikud.
ESIMENE AASTA LASTEAIAS
Esimesel lasteaia-aastal pööratakse suurt rõhku lapse eneseteenindamise oskuste arendamisele – suu pühkimine, käte pesemine ja kuivatamine, pea kammimine, “puhtalt” söömine, potil käimine, ise riidesse panemine jne. Last õpetatakse olema hea ja viisakas kaaslane. Õpetatakse kõnelema, mängima, laulma jne.
VEEL INFOT
Kohanemisperioodil on vajalik ema või isa abi. Et lapse lasteaiaga harjutamine läheks sujuvalt, püüame vältida mitme uue lapse korraga lasteaeda tulemist.
Tekkinud probleemid lahendatakse lapse rühmas õpetajaga või lasteaia direktori abiga.
Lapse tervisega seotud probleemidest teavitab lapsevanem lasteaeda kirjalikult.
Kiitke last tema edusammude üle ning iseseisvuse üle.
Usaldage rühma õpetajat ja õpetaja abisid!
Rääkige oma lapse ja enda muredest ja rõõmudest, millega lasteaiateel kokku puutute!